Msza to uobecnienie ofiary na krzyżu Jezusa Chrystusa na ołtarzu.

Msza dla bardzo wielu katolików to bardzo ważne wydarzenie w tygodniu. Msza to także według bardzo wielu religii uobecnienie ofiary krzyżowej Jezusa na ołtarzu. Są też różnorodne typy takowych mszy. Oprócz nabożeństwa, które odprawiane są w niedzielę, możemy wyróżnić inne istotne msze w ciągu roku. Święta, w których jako katolik trzeba brać udział to głównie Boże Narodzenie, Wielkanoc, Triduum Paschalne, Środa Popielcowa.

 

Ostatni dzień roku oraz Pierwszy dzień roku to także czas, gdy ludzie wierzący spotykają się na mszę świętą do kościoła. Katolicy zbierają się wówczas w swoich kościołach na mszy, ażeby podziękować Bogu za swoje życie, różne sukcesy. Msza święta jest centrum życia chrześcijańskiego. Eucharystia dzieli się na dwie zasadnicze części. Pierwsza część to Liturgia Słowa po akcie pokuty. Druga zaś część to Liturgia Eucharystyczna. Liturgia Eucharystyczna polega na tym, iż jest to ofiara dla naszego Ojca, zarówno od Jezusa Chrystusa, jak również od wszystkich wiernych, bo według wiary chrześcijańskiej również jesteśmy umiłowanymi dziećmi Boga. Sama msza święta zaczyna się od procesji świątecznej, o ile jest jakaś ważniejsza uroczystość. Potem kapłan wykonuje znak krzyża a osoby zgromadzone w kościele powtarzają wraz z kapłanem ten znak. Dokładnie tak samo kończy się msza takim błogosławieństwem. Następnym krokiem jest również akt pokuty.

 

Przyznajemy się wtedy do tego, iż jesteśmy grzesznikami. Kapłan w trakcie mszy zaprasza całą wspólnotę do modlitwy. Następnie ksiądz dociera do zasadniczej części eucharystii. To pierwsze czytanie, psalm, drugie czytanie i liturgia słowa. Należy także dodać, iż dwa czytania nie za każdym razem są czytane. W tygodniu zazwyczaj kapłan czyta tylko jedno czytanie. Psalm też nie za każdym razem jest tak samo śpiewany. Zależy to od tego, czy jest czas Wielkanocy, czy Bożego Narodzenia, to zmieniają się końcówki danego psalmu. Wtedy w okresie przed Świętami Wielkanocnymi, w czasie wielkiego postu nie śpiewa się Alleluja. Natomiast w okresie Świąt Bożego Narodzenia w kościele dołącza się także w trakcie mszy śpiewanie kolęd. Na każdej mszy kapłan wygłasza również napisane przez siebie kazanie. Kazanie jest zaraz po przeczytaniu Ewangelii. Każdego dniaW każdy dzień taka wymowa jest inna.

 

Kluczowym punktem każdej mszy jest też komunia święta. Wtedy wszyscy katolicy zbierają się przeważnie pod ołtarzem, bo tam ksiądz udziela komunii. Daje on komunię z kielicha bezpośrednio do ust wierzących. W niektórych kościołach jest taki zwyczaj, iż wierni przychodzą na środek a tam ksiądz albo kilku księży (co zależy od ilości wiernych), podchodzi oraz rozdają tam komunię. W chrześcijańskiej wierze na msze ludzie przychodzą do świątyni całymi rodzinami. Nawet maluchy są przynoszone do kościoła, aby od małego poznały swoją kulturę oraz wiarę. Większość tych maluchów jest przygotowywana do przyjęcia sakramentu Chrztu Świętego, który jest ważny dla praktykujących katolików.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.